Transmisyon Milleri

Transmisyon mili, yuvarlak kesitli ve farklı çaplarda, paslanmaz çelikten, soğuk çekme yöntemiyle üretilen karbon çelikleridir. s235jr (st37-2) , s275jr (st44-2) ve s355j0 (st52-3) gibi kalitelerde bulunabilir.

Oda sıcaklığında kalıptan geçirilerek şekillendirme işlemi yapılan çeliklere transmisyon çeliği ya da soğuk çekme çeliği denilmektedir. Soğuk çekme işlemiyle ısıl işleme gerek kalmadan malzemenin akma ve çekme dayanımının arttırılması hedeflenmektedir. Sıcak haddelenmiş çelik sac malzemelerin inceltilerek mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için çekme yerine oda sıcaklığında haddeleme uygulanır, bu tür malzemelere soğuk haddelenmiş çelik denir. Transmisyon çelikleri düşük karbon içerdikleri için kaynak kabiliyetleri yüksektir, bu özelliğinden dolayı kaynak gerektiren makine, otomotiv, transmisyon mili gibi birçok parçada tercih edilmektedir.

Bazı uygulamalar için sıcak haddelenmiş çelik çubukların mekanik özellikleri ve yüzey durumları uygun olmamaktadır. Bu gibi durumlara uygun olarak daha önceden sıcak haddelenmiş çelik çubuklara soğuk işlemler uygulanarak özellikleri iyileştirilmiş, soğuk haddelenmiş çelik çubuklar üretilir.
 

Fiyat bilgisi ve sorularınız için bize mesaj gönderebilirsiniz.


    Whatsapp